2009 Winners

Grand Champion – PA Midnite Smoker

Reserve Champion – 3 Eyz BBQ

3rd Place Overall – I Smell Smoke

4th Place Overall – Guts Smokehouse BBQ

5th Place Overall – Backyard All-Stars BBQ

Chicken

1st Place – Who Are Those Guys?

2nd Place – 3 Eyz BBQ

3rd Place – Smoken Dudes BBQ

4th Place – Tarheel Smokers

5th Place – Christmas City BBQ

Pork Ribs

1st Place – Smokey T’s Pit Crew

2nd Place – The BBQ Guru

3rd Place – I Smell Smoke

4th Place – It’s Just Barbecue

5th Place – Smokin’ Swine

Pork

1st Place – Free Range BBQ

2nd Place – PA Midnite Smoker

3rd Place – Smokin’ Gnome BBQ

4th Place – Guts Smokehouse BBQ

5th Place – Jack’s Down Home BBQ

Brisket

1st Place – PA Midnite Smoker

2nd Place – Smokin’ Swine

3rd Place – Lo’-N-Slo’ BBQ

4th Place – R2-BQ

5th Place – Smokin’ Gnome BBQ

Sausage

1st Place – Pig Pen BBQ

2nd Place – Gypsy BBQ

3rd Place – Who Are Those Guys?

4th Place – Pennsylvania Porkmeister

5th Place – S & S Grilling and BBQ

Chef’s Choice

1st Place – PA Midnite Smoker

2nd Place – Brique House BBQ

3rd Place – Jack’s Down Home BBQ

4th Place – Verus BBQ

5th Place – Little Creek Bar-B-Cue

Whole Hog

1st Place – Jack’s Down Home BBQ

2nd Place – PA Midnite Smoker

3rd Place   Hog Feathers

4th Place – Pig Pen BBQ

5th Place – The Five Families

2009 PA Champion – PA Midnite Smoker

Kids Q

Ages 10 and Under

Grand Champion – Madeline, Allyson & Ally

Reserve Champion – Rachel Feil

Chicken

1st Place – Madeline, Allyson & Ally

2nd Place – Rachel Feil

3rd Place – Jake Guttman

Beef

1st Place – Madeline, Allyson & Ally

2nd Place – Jake Guttman

3rd Place – Rachel Feil

Chef’s Choice

1st Place – Collin Quigley

2nd Place – Madeline, Allyson & Ally

3rd Place – Sara Feil

Ages 11- 15

Grand Champion – Amber & Timmy Casey

Reserve Champion – Collin Dohner

Chicken

1st Place – Collin Dohner

2nd Place – Amber & Timmy Casey

3rd Place – Kelly Kirschgasser

Beef

1st Place – Kelly Kirschgasser

2nd Place – Shai & Jordan

3rd Place – Garrett Dunlap

Chef’s Choice

1st Place – Garrett Dunlap

2nd Place – Katie Chambers

3rd Place – Jeremy McDavid

Ages 16-18

Grand Champion – Natalie Dohner

Reserve Champion – Mark Dobil Jr

Chicken

1st Place – Natalie Dohner

2nd Place – Khyrstyne Quigley

3rd Place – Mark Dobil Jr

Beef

1st Place – Mark Dobil Jr

2nd Place – Micah Newswanger

3rd Place – Khyrstyne Quigley

Chef’s Choice

1st Place – Natalie Dohner

2nd Place – Micah Newswanger

3rd Place – Khyrstyne Quigley

Justin Harris Memorial Award

Madeline , Allyson & Ally